Özel Haber: Mario Gomez formunun zirvesine ulaştımı?

By
Updated: July 1, 2016

Alman teknik direktör Joachim Löw tarafından milli takım kariyerini yeniden canlandırma fırsatı sunulan Mario Gomez şu anda Alman milli takımı ile Fransa’da bulunuyor. 31 yaşına basmak üzere olan forvet, nadiren bu kadar formda gözükmüştü.

Geçtiğimiz ay Beşiktaş ile şampiyonluğu kazandıktan sonra canlı yayında ve Alman haber kaynağı Bild’e verdiği röportajlarda kendisini “hiç bu kadar iyi hissetmediğini” belirtmişti. Daha da ileri gidip “Kariyerimin zirvesindeyim” demişti. Bu demeçler dikkat çekti çünkü Türkiye Süper Ligi, Gomez’in Stuttgart ve Bayern Münih ile yıldızlaştığı Alman Bundesliga ve Şampiyonlar Ligi ile aynı seviyede bir lig değil.

Gomez’in demeçlerine dikkatlice baktığımızda belki de söylediklerinin doğruluk payının yüksek olduğunu görebiliriz. Mario Gomez’in son on yılda Avrupa’nın en verimli forvetleri arasında olduğunu görebiliriz ama buna rağmen ülkesinde sık sık ağır eleştirilere mağruz kaldı. Mario Gomez’in kariyerini Stuttgart günlerinden beri sıkıca takip eden ve Amerikada yaşayan 24 yaşında bir futbol fanatiği ile konuşma fırsatımız oldu. (Twitter hesabı @kcb_42)

Mario Gomez’in Almanya kariyerini nasıl değerlendirirsiniz?

“Birşeyler kötü gittiğinde hep günah keçisi ilan edildi ve büyük bir oyun kurucu değil de fırsatçı golcü olduğu için hep eleştirildi. Euro 2008’de Avusturya karşısında kaçırılan fırsattan sonra verilen “Chancentod” lakabı üstünde hep olumsuzluk yarattı” diyerek Mario Gomez’in 2015’de olan dönüşü öncesi olan çalkantılı Almanya milli takım kariyerini anlatmaya başladı.

“Ondan sonra Almanya’nın en sevilmeyen oyuncuları arasında yer aldı ve tekniksel olarak mükemmel bir maçtan sonra veya Hatrick attıktan sonra bile eleştirildi. Bu olumsuzluklar kafa olarak onu etkiledi ve sahadaki performansına yansıdı. Beşiktaş ile bu olumsuzluklardan uzaklaştı ve bence bu kadar iyi bir form yakalamasında ki en büyük etken de buydu.” Kathryn sözlerine, “Almanyada en iyi maçlarından sonra bile hiçbir şeyi doğru yapamamak ile suçlandı, Şampiyonlar Liginde maçın adamı seçildikten sonra bile tembel ve işe yaramaz olarak adlandırıldı” diyerek devam etti.

 Sizce Mario Gomez geçmişe göre, mesela 2012, daha olgun ve bütün bir oyuncumu?

“Evet ve bu da Jogi’nin (Joachim Löw) söyledikleri tarafından destekleniyor, Gomez’in ön tarafı taşıdığını ve genç oyuncularla çok çalışıp onlara liderlik ettiğini belirtmişti. 2014 de milli davetiyeyi alsaydı bile bunları yapabilcek durumda değildi. Bence zihinsel olarak en iyi dönemini yaşıyor ve fiziksel olarak da iyi gözüküyor.”

Ağır eleştiriler sadece milli takımda mı vardı yoksa Bayern Münih ile de aynı sorunları yaşadımı?

“Kesinlikle her ikisinde de aynı sorunları yaşadı özellikle Bayern’e transferinden sonra geçirdiği kötü bir ilk sezon sonrası (45 maçta 14 gol) Bayern taraftarının desteğini arkasına alamadı çünkü bu sezon Euro 2008’den hemen sonraydı. Almanların gözünden ani düşüşün gölgesinden bir türlü kurtulamadı. Özellikle teknik heyet tarafından eleştirilmek ve “Şampiyonlar Ligini kazanmak için yardımcı olacak bir forvet” olarak Mario Mandzukic’in satın alınması, Gomez’in yeteneklerine saygı duyulmaması ona hiç yardımcı olmadı. Bence Bayern taraftarı ondan çok çabuk büyük beklentilere girdi çünkü Stuttgart’dan önemli transfer olarak gelmişti fakat 09/10 sezonu ona karşı çıkanların sesini yükseltip ellerindeki kozları güçlendirdi. İlk geldiğinde büyük heycan vardı ve Bastian Schweinsteiger ile Thomas Müller ile olan ilişkisi kendisini taraftara sevdirse de eleştiriler yine de çok ağırdı. Gol kralı olduğunda taraftarlar arası ona karşı duyulan sevgi yükselse de, ki bu bence “taraftar sevgisi” bölümünde ulaştığı en yüksek noktalardan birisiydi, bitmek bilmeyen olumsuz görüşler yüzünden uzun sürmedi. 2012 yazı sonrası – Euro 2012 deki iyi performansına rağmen (Bayern efsanesi Mehmet Scholl tarafından yine de yavaş olmak ile eleştirildi ve bu eleştiriler onu çok kötü etkiledi) – taraftar gözünde geri dönüş şansı kalmamıştı. Allianz Arena da, yani Bayern Münih’in evinde, Şampiyonlar Ligi finalini kaybettikten sonra ve Mandzukic’in gelişiyle taraftar arasında popülerliğini iyice kaybetmişti.”

Senin görüşüne göre Gomez’in kariyeri için en iyisi nedir şampiyona sonrası? Türkiyede devam etmelimi yoksa şansını başka yerde mi denemeli?

 “Bence Beşiktaş’ta kalmalı. Tam olarak uyum sağlayamadığı bir kulüpte gördükten sonra (Fiorentina), bence onun için en iyisi Beşiktaş ile devam edip bu iyi formunu devam ettirmek olur. Neden iyi birşeyi mahvedeceksin ki, özellikle önünde şampiyonlar ligi futbolu varken.”

“Bundesliga’ya dönüş bence olasılık dışında çünkü Stuttgart (artık bir opsiyon değil) ve Bayern Münih (çok düşük ihtimal) dışında bir Alman takımında oynamak istemiyor. Rakip takıma gitmeyecek kadar sadık ve eğer ki Beşiktaş’tan ayrılırsa tekrar Almanya’ya dönmek, yeniden sağladığı özgüveni için büyük bir risk çünkü Almanya’da iyi karşılanacağının garantisi yok. Her şey şampiyonaya bağlı, eğer gol atmaya devam eder ve Almanya kazanmaya devam ederse çok şey değişebilir ama ona rağmen şu durumda gemiyi kendine doğru döndüremeyecek kadar derin olduğunu düşünüyorum.”

Fiorentina’da geçirdiği zamana kıyasen, Beşiktaş’ta sence neden bu kadar başarılı oldu?

“Bence Beşiktaş ile Fiorentina arasında iki büyük fark var. Oynama stili ve teknik direktör. Beşiktaş’ta oynanılan futbol bence Gomez’e uygun ve bence Gomez teknik heyetten çok büyük destek görüyor, Fiorentina da hiç bir zaman göremediği kadar büyük bir destek. Kendini rahat hissediyor ve karşılıklı saygıyı görüyor. Fiorentina da sakatlık sorunu da çok yaşadı (takım olarak çok görülen bir sorun) ve bu kendi ritmini yakalamasına, takım arkadaşlarıyla iyi bir kimya tutturmasına engel oldu.”

 Her zamanki gibi, Avrupa Şampiyonası öncesi çok fazla olumsuz ses vardı Fiorentina da beklentileri karşılayamadığı için ve Beşiktaş ile olan başarısı “sadece Türkiye” olarak nitelendirildiği için fakat Alman milli takımı ile olan performansı ve takıma adaptasyonu sana geçmişteki zirve performansına yaklaştığını gösteriyor mu?

“Evet buna kesinlikle inanıyorum. Alman milli takımı ile olan performansı sadece Türkiye’de iyi oynamadığının da kanıtı çünkü kısa sürede milli takım için ileri uçta önemli bir rol edindi. İzlediğim en iyi Gomez’ yakın olduğunu söyleyebilirim. Bundesliga’daki görkemli güvenilir golcü formuna yaklaşıyor ve bu özgüven ile devam ederse yüksek seviyede çok tehlikeli bir forvete dönüşebilir. En iyi günlerine dönüş yolunda. Bunun yanında kafasal olarak en iyi döneminde.”

 Mario Gomez’in dönüşü hakkında Alman medyasının tavrı değiştimi?

 “Daha pozitif yöne kesinlikle gitti diyebiliriz ve değerli bir oyuncu olarak daha çok kabul edilir oldu. Açıkça şüphelerini dile getirenler de olsa da, daha çok pozitif bir karşılık gördü ve bu onun performansı ile, Miroslaw Klose ve Oliver Kahn gibi saygı duyulan oyuncuların desteğiyle oldu”

Mario Gomez’in en iyi formuna yakın olması ve mental olarak en iyi dönemini geçirmesi belkide Alman oyuncuya kendisine en çok uyan kulübü, evini bulmasıyla oldu. ‘die Mannschaft’ için attığı her gol ile ona karşı çıkanları sessizleştirdi. Kalacak mı gidecek mi bunu zaman ile göreceğiz fakat bildiğimiz kesin bir şey var, Mario Gomez döndü ve belkide, eskisinden de iyi!(?)

Kaynak: Beşiktaş International Özel

Follow Me

Emre Hasturk

Author at Beşiktaş International
Özel ve Dış haberlerimizin İngilizce'den Türkçe'ye, Türkçe bölümümüz için çevirileri.
Türkçe Beşiktaş değerlendirmeleri.
Emre Hasturk
Follow Me