Kiralama bedeli Fİnancial Fair Play hesaplamasına takılıyormu?  

By
Updated: July 12, 2016

 

Financial FairPlay anlaşmasının ikinci yılında bulunan Beşiktaş, 2016/17 sezonu muhasebesinde maksimum 10 milyon Euro hesap açığı verebilir. (Kaynak:uefa.com)

Geçtiğimiz sene 20 milyon Euro olan hesap açığı izninin 10 milyon Euroya düşmesiyle birlikte Beşiktaş daha büyük cezalar ile karşı karşıya kalmamak için bütçesini iyi kullanmalı ve fazla aşmamalı. Bu durumu düşündüğümüz zaman Beşiktaş’ın en büyük kozu yüksek bonservis bedeli ile satılması planlanan Gökhan Töre idi fakat satış yerine kiralık gönderilmesi büyük sürpriz oldu. Kiralama bedeli hakkında değişik haberler çıktı ama resmi açıklama ile bu karmaşa sona erdi ve kiralama bedelinin 3 milyon Euroya yakın olduğu bildirildi. Önemli olan konu, bedelin yüksekliği veya düşüklüğü değil, kulübün bunu transfer yapımında kullanıp kullanamayacağıydı.

Türk medyasının çoğunluğu, Beşiktaş taraftarı tarafından güvenilir denilen ve sevilen Fırat Günayer dahil, kiralık bedelinin FFP kuralları gereği olası transferlerde kullanılamayacağını söylüyordu. Biz bu konuyu financialfairplay.co.uk den Ed Thompson ile görüştük. Kendisi bu konuda yetkili bir uzman.

“Gelir ve gider ile o yıl takım içinde oynayan tüm oyuncuların ücretleri gösterilmelidir. Eğer bir kulüp kiralama bedeli ödüyorsa bu bedel de FFP hesaplamasına dahil olur, bu durumda alınan kiralama bedeli de aynı şekilde dahil olmaktadır. Düşündüğünüz zaman kiralama bedellerini FFP hesaplamasına dahil etmemek mantıklı olmaz çünkü kulüpler oyuncuları yüksek bedeller ile ikna edip, FFP’de kiralama bedelleri gözükmüyor diye kiralayabilirler. Bu durumda kulüp yüksek zarar ile kapatabilir muhasebe defterini ama FFP’den kaçmış olur – bu durum amaç dışına çıkar.”

Thompson sözlerini “Diğer taraftan bakacak olursak da, kiralama bedeli alan kulüp sene sonu geldiğinde bunu göstermek isteyecektir ve gösterebilecektir” diyerek bitirdi.

Yani net ve güvenli bir şekilde diyebiliriz ki, Beşiktaş Gökhan Töre’nin kiralama bedelinden aldığı ücreti transfer yaparken kullanabilecek. Bu karmaşaya sebep olan belkide satış opsiyonlu kiralama olmasıydı fakat satış opsiyonunun garantisi olmadığı için o bölümün kullanılmaması gayet normal.

Özetlemek gerekirse, kiralama bedeli olarak alınan ücret 2016/17 sezonu içerisinde transfer için kullanılabilir ama satın alma opsiyonunda ki rakam kullanıma açık değildir. (Eğer satın alma opsiyonu sözleşmesinde farklı bir kural konulduysa ve Ocak ayına kadar karar verilmesi istendiyse durum değişebilir ve o bedel Ocak ayında kullanıma açılabilir.)

Ed Thompson’ı Twitter’da takip edebilirsiniz ve UEFA’nın FFP kuralı hakkında daha detaylı bilgi almak için sitesini financialfairplay.co.uk ziyaret edebilirsiniz.

Follow Me

Emre Hasturk

Author at Beşiktaş International
Özel ve Dış haberlerimizin İngilizce'den Türkçe'ye, Türkçe bölümümüz için çevirileri.
Türkçe Beşiktaş değerlendirmeleri.
Emre Hasturk
Follow Me