2. Hafta Değerlendirmesi

By
Updated: August 27, 2016

2.Hafta Konyaspor: 2-2 : Beşiktaş

Gerek oldu-bitti denilen transferlerin gündemi kalabalık etmesi gerekse şampiyonlar ligi kura çekimi sadece taraftarın değil belli ki tüm takımın konsantrasyonunu bozmuş. Gereken önem verilmeyen maçta Şenol hocamızın da formsuzluğu eklenince bu beraberlik kazanç olarak düşünülebilir.

Maçın henüz başında savunma hatası ve kaleci yoksunluğu ile yenilen gole cevap sezona iyi başlayan Olcay’dan geldi. Belli ki eşinin hamileliği Olcay’ı iyi etkilemiş, umarım devamı gelir. Maçın hakimiyetini elinde tutan Beşiktaş ikinci golü ancak ikinci yarıda Beck’in harika pası sonrası Cenk ile buldu. Üçüncü golü atıp maçı bitirmemiz gerekirken cömertçe harcadığımız pozisyonlar ile beraberlik golünü yedik ve sonrasında da takım disiplini tamamen koptu.

Şenol Güneş Formsuzluğu

Savunma da Necip-Marcelo ikilisiyle başlayan Şenol hocamız sol bekte Tosic’i sağ bekte Beck’i sahaya sürdü. Sahanın diğer her yerinde daha iyi oynayabilecek bir Tosic – her ne kadar sol beck olarak alınsa da – sol bekte çok yetersiz. Gökhan Gönül sağda Beck solda olarak deneyebilirdik. Eğer ki Gökhan Gönül hala hazır değilse oda başka bir sorun ve kabul edinilemez.

Gelelim Necip Uysal’a. Alt yapımızdan kaptanlığa kadar yükselen Necip verilen her görevi yapmaya çalışsa da yetenekleri sınırlı olduğunu unutmamak lazım. Mesela öncelikle ‘bodoslama’ girme huyundan artık vazgeçmeli. İlk yarıdan sarı kartı bulunan Necip içim tüm taraftar ikinci yarı çıkmaz ise kırmızıyı görür derken hocamızın bunu görmemesi ve oyunda tutması üzücü. Nitekim ikinci sarıdan oyundan atılan Necip takımı 10 kişi bırakarak geri çekilmesine ve disiplinden iyice kopmasına sebep oldu.

Tolga Zengin. Yapma artık hocam. Vazgeç inadından. Olmuyor, Tolga ile olmuyor. Sadece taraftar değil takım da güvende hissetmiyor kalede Tolga varken. Önümüzde uzun bir maraton var artık vazgeç inadından ve Fabri’ye şans ver. Bu taraftar arkanda.

Takımda yokları oynayan sadece savunma hattı değildi. Tolgay da maalesef oyuna yeterince katkıda bulunamadı ve Quaresma ilk yarıda ki etkili oyununu ikinci yarı sahaya yansıtamadı. Takım da komple bir konsantrasyon kaybı vardı. Sanki geçen sezonun 34. Haftasında şampiyon olarak çıktığımız Konya maçı kadar önemsiz bir maçmış havası vardı. Bu tehlikeli olabilir ve bu maçtan dersler alınmalı.

Milli Ara

İlk defa bir milli maç arası için bu kadar sevinmiştir Beşiktaş taraftarı. Bu süreçte gelecek transferler ile kadrosunu güçlendirecek olan Beşiktaş, sakatların düzelmesi ve tüm oyuncuların yoğun bir çalışmaya girmesi için iyi bir fırsat yakaladı. Umarım bu milli ara dönüşünde takım artık tamamlanmış ve oturmuş olur. Yeni transferlerin yüzde yüz uyum sağlaması tabi ki zaman alacak olsa da bu bir haftalık ara bize ilaç gibi gelecektir.

İyi Kura ve Tur Şansı

Yaklaşık iki buçuk hafta sonra şampiyonlar liginde ilk maçına çıkacak olan Beşiktaş bu süreyi çok iyi değerlendirmeli. Benfica, Napoli ve Kiev ile eşleşen Karakartallar geçen sezonki Avrupa Ligi grubu gibi her takımın çıkma ihtimalinin bulunduğu bir grupta mücadele edecek. Şampiyonlar liginde olduğumuzu düşünecek olursak bu bizim için iyi bir fırsat.

Vodafone Arena da 3 maçta 9 puan imkânsız değilken, tarihimizde ilk defa gruptan çıkmak için elimizde büyük fırsat var. Her ne kadar rakiplerimiz asla küçümsenecek rakipler olmasa da kadro oturduktan sonra Beşiktaş’ın gruptan çıkma şansını oldukça yüksek görüyorum.

Güzel günler yakın. Bu sezon namağlup bir şampiyonluk elde edebilecek güce sahibiz.

İnadına Siyah-Beyaz
Emre Hastürk

Follow Me

Emre Hasturk

Author at Beşiktaş International
Özel ve Dış haberlerimizin İngilizce'den Türkçe'ye, Türkçe bölümümüz için çevirileri.
Türkçe Beşiktaş değerlendirmeleri.
Emre Hasturk
Follow Me