5. Hafta Değerlendirmesi

By
Updated: September 25, 2016

5.Hafta Beşiktaş: 2-2: Galatasaray

İki devre, iki farklı maç. Son dakikası nefes kesen derbide ilk yarı 2-0 geride kapatmamıza rağmen ikinci yarı da oyunda hakimiyet kurarak maçtan beraberlik ile ayrıldık. Galip gelebileceğimiz bir maç olmasına rağmen futbol adına güzel bir maç olması sevindirici olan tek noktaydı.

Maça başlamadan önce 10 kişiye sorulsa hepsinden ortak cevap çıkardı. Favori Beşiktaş. Derbilerde favori olmadığını bir kez daha gösteren bir başlangıç oldu ve Beşiktaş şanssız bir gol yedi. Erken yenilen golden sonra oyun disiplininde büyük sorunlar yaşadık ve Bruma hızını da kullanarak neredeyse tüm takımı çalımlayarak Galatasaray’ın ikinci golünü attı.

İkinci yarı gelen değişiklerle bam başka bir takıma bürünen Beşiktaş önce Marcelo ile farkı 1e indirdi sonra Cenk ile beraberliği sağladı. Galibiyet golü için birçok fırsattan yararlanamadık ve her Beşiktaş maçında olduğu gibi Muslera yine panter kesildi.

İkinci devre başlarken yapılan değişiklikler maç başında olsaydı farklı olur muydu tartışılır ama bazı gerçekleri göz ardı etmemek lazım. Oğuzhan 10 numara oynayabilen bir oyuncu değil ve bunda direttikçe hem Oğuzhan’a hem de Beşiktaş’a zarar veriyoruz. Talisca bu takımın 10 numarasıdır. Oğuzhan Atiba’nın yanında yani geçen seneki yerinde çok daha verimli olacaktır. Gökhan İnler, Atiba ve Oğuzhan üçlüsünden aynı anda sadece ikisi oynamalı. Olcay’ın çalışkanlığını ve hırsını her ne kadar çok sevsek bile çoğu karşılaşmada Beşiktaş’ın oyuncusu olmaması gerektiğini gösteriyor. Maalesef yetenekleri, hırsı ve Beşiktaşlılığı kadar iyi değil. Quaresma ise bir an önce dinlendirilmeli ve psikolojik destek verilmeli çünkü takım oyunundan ve ciddiyetten epey uzaklaşmış durumda.

Gelelim pozitif yönlere. 2-0 geri düşülmesine rağmen derbide geri gelebilmek kolay değildir ve bunu pes etmeyen bir oyun anlayışı sayesinde yaptı Beşiktaş. Son dakika Quaresma golü atabilse santrası yapılmayan o efsane goller arasına girerdi. Fabri ayaklarına hakimiyeti ve kurtardıkları ile takıma güven vermeye devam ediyor, yenilen gollerde yapabileceği fazla şey yoktu. Tek başına oyunda kaybolan Cenk, Aboubakar sahadayken sanki daha iyi ve akıllıca oynuyor gibi gözüküyor. Deplasman taraftarının yeniden statlara alınması ve maçta gerginlik çıkmaması da günün diğer güzel yanı oldu. Umarım bu şekilde devam eder.

5 dakika daha olsa belki de galip gelebileceğimiz maçta beraberlik geriden geldiğimiz için çok kötü bir sonuç değil. Takımda birçok yeni oyuncu var ve adapte edilmeye çalışılan yeni bir oyun stili. Zamanla daha iyi olacak olan Beşiktaş bence hala şampiyonluğun en büyük favorisidir. Vodafone Arena galibiyet serisi sonlanmış olsa da henüz mağlubiyet görmemiz ev maçlarının önemini gösteriyor. Sıra Çarşamba evimizde oynayacağımız şampiyonlar ligi karşılaşmasında. O maçtan gelecek bir 3 puan motivasyon açısından da çok önemli.

Bu sene de o sene olacaktır.

İnadına Siyah-Beyaz
Emre Hastürk

Follow Me

Emre Hasturk

Author at Beşiktaş International
Özel ve Dış haberlerimizin İngilizce'den Türkçe'ye, Türkçe bölümümüz için çevirileri.
Türkçe Beşiktaş değerlendirmeleri.
Emre Hasturk
Follow Me