#Scarves4kids

BEŞİKTAŞ INTERNATIONAL

black-transp1For Besiktas Fans All Around The Globe

#Scarves4kids

#ÇocuklarımızİçinAtkı

 

 ENGLISH

When people think of Turkey, they think of a warm country where you can lay on the beach all day and have a nice warm vacation. But during the winter it can get surprisingly cold. Turkey is a very big country so the climate differs significantly depending on the region you’re in. In the East of Turkey winter can be quite harsh and unfortunately in these regions of the country you’ll also find a lot of less fortunate families with children.

 Many young children who attend school on a daily basis in these Eastern regions of the country don’t have much money to spend, therefore Beşiktaş International have decided to start a charity campaign to provide these children with scarves for the harsh months of winter.

For this campaign we have decided to go with the Bener Çordan Şırnak İlk Öğretim school in Şırnak. This campaign is an initiative started by one of our contributors, Emre Hastürk, who is a teacher himself and wants to help these children in whatever way is possible, every little thing helps. Currently this school doesn’t even have a building and the children have to walk between 1 and 2 km every day to reach different schools in which the school has arranged their lessons to take place. With the cold winter months these kids can use a nice warm scarf.

We realize that providing an entire school of children with scarves is not an easy task, so we’ll start off one class at a time and hopefully if this campaign catches on we’ll be able to provide a scarf for every girl and boy in the school.

How can you contribute?

 It’s very simple, we’ve opened an account on a Turkish bank. You can transfer any amount to that account to help the campaign. The more money is received the more scarves we can buy for the children in Şırnak. There is no need to go overboard, any little contribution is appreciated.

IBAN: TR75 0006 7010 0000 0049 5187 03

TÜRKÇE

Ülkenin doğusunda okula giden çoğu çocuğumuzun alışveriş yapabilcek maddi durumları yok ve bu yüzden bizler, Besiktas İnternational olarak, önümüzdeki zor kış dönemi için bir kampanya başlatıyoruz ve amacımız tüm çocuklara atkı sağlamak.

Bu kampanya için öncelikle Şırnak’taki Bener Çordan İlköğretim okulu ile başlamaya karar verdik. Kampanyamız ilk olarak yazarımız ve aynı anda kendisi de öğretmen olan Emre Hastürk’ün bu çocuklarımıza yardım çağrısıyla başlamıştır, en ufak yardımın bile önemi büyük. Bu okulun şu anda bir eğitim binası bulunmamakta ve öğrenciler yakınlardaki okullarda eğitim alabilmek için 1-2 km yürümektedir. Soğuk kış günleri için onları sıcak tutacak birer atkı çocuklarımızın işine yarayabilir.

Okuldaki bütün çocuklara yardım edebilmenin zor bir görev olduğunun farkındayız bu yüzden sınıf sınıf başlayacağız ve umuyoruz ki kısa sürede bu kampanyayla beraber okuldaki tüm öğrencilere atkı sağlayacağız.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Çok basit. Türkiye de bu işlem için bir banka hesabı açtık. İstediğiniz miktarda bağışta bulunabilir, kampanyaya destek olabilirsiniz. Toplanan miktar çoğaldıkça Şırnak’taki çocuklarımıza daha çok atkı alabileceğiz. Yapabileceğiniz en ufak yardım için bile şimdiden teşekkür ederiz.

IBAN: TR75 0006 7010 0000 0049 5187 03

 

 

For more details you can reach us on Twitter.

Detaylı bilgi için Twitter dan soru sorabilirsiniz.

 

 

Emre Hasturk

Kaan Bayazit

 

#Scarves4kids

#ÇocuklarımızİçinAtkı